MR DJ SYNERGY15 15" Wireless Portable PA Speaker System 4500W Powered Bluetooth Indoor & Outdoor DJ Stereo Loudspeaker with USB SD MP3 AUX Input, Flashing Party Light & FM Radio
Shipping calculated at checkout.
Pickup available at 1800 E Washington Blvd
Usually ready in 24 hours
Have Questions?
SYNERGY-15 ----
10 in stock
Brand: MR DJ USA
Description
MR DJ SYNERGY15 4500W P.M.P.O 2-Way 15" Portable Active Powered PRO PA DJ Speaker Bluetooth FM USB Sd MP3 Karaoke
This PA DJ Speaker is Easy to use because it has Bluetooth. You Can Connect Your Devices, such as Smartphones, Tablets, and Laptops. The Bluetooth Function Can Give You Virtually Limitless Music Options. With a 15 "woofer and 1" Tweeter, It Can Amplify Your Voice and Play Radio or Stream Songs from your Bluetooth Equipment. This two-way Speaker Can Provide Professional Sound Quality That Does Not Distort the Audio During Daily Use.
With Carrying Handles on this DJ speaker, it is easy to move and Transport. This PA speaker has 4500W Peak Power and Excellent Sound Quality. This two-way speaker is multi-functional and can be used at parties, BBQs, weddings, public speeches, karaoke, pubs, and more. The Vibrant LED lights Will Keep Your Crowd Entertained All Night Long.
General Features:
  • 30th-Anniversary Edition
  • 15" Active Powered Speaker
  • Smart App Control
  • 4500 Watts P.M.P.O
  • Built-in Bluetooth With Audio Streaming
  • USB Flash Memory Reader
  • Micro Sd Memory Card Reader
  • XLR Balanced Digital Audio Output
  • Built-in FM Radio and MP3 player
  • Digital LCD Screen with Full Controls
  • High Compression 1" Titanium Driver with Horn Tweeter
  • Direct Karaoke Compatible
  • Multi-Color Flashing LED Party Lights
  • 1/4’’ (6.5mm) Microphone Input
  • Black Painted Heatsink for Faster Heat Dissipation
  • 50 Oz High-Efficiency Woofer
  • 2" Kapton 2-Layer Copper Voice Coil
  • Rugged & Durable Molded Cabinet Design
  • Guitar Amp / Speaker Ready
  • Built-in bass and Treble Equalizer (by intelligent APP control)
  • RCA Input for Connect External Audio Device
  • Ported Enclosure for Extended Bass
  • Convenient Rolling Wheels & Carry Handle
  • Full Range Stereo Sound Reproduction
  • Used for Public Gatherings, Crowd Control, Karaoke Vocals, Stage Performances
  • Connect & Stream Audio from External Devices
  • Built-in Bluetooth For Wireless Music Streaming
  • Simple & Hassle-Free Pairing
  • Works with All of Today’s Latest Devices
  • Smartphones, Tablets, Laptops, Computers, Etc.
  • The compact and lightweight system delivers distortion-free sound even at extreme SPL
  • Stage floor or stand mounting with 35-mm pole socket
  • Tilts on its side for use as a floor monitor
  • Bluetooth Version: 5.0
  • Remote Control
  • Multi-Color LED Indicator
  • Power supply:115V/230V switch