SKB 1SKB-CV24W Rolling Cymbal Vault
Shipping calculated at checkout.
Pickup available at 1800 E Washington Blvd
Usually ready in 24 hours
Have Questions?
1SKB-CV24W
3 in stock
Brand: SKB
Description
The new, improved 1SKB-CV24W Rolling Cymbal Vault still retains the same industrial-strength Roto molded construction of the original version, but we've improved the wheels, upgraded the pull handle, and increased the depth to provide the best transport solution for as many as 8 cymbals, up to 24" in diameter.
The 1SKB-CV24W includes four cymbal pads for protection so cymbals will travel without rubbing together. Molded with our famous "X" pattern, the 24 inch cymbal vault will stack with the SKB Roto-X Drum Cases and features a sturdy, high-tension slide release buckle with heavy-duty web straps for easy closure.
*Fits traditionally shaped cymbals. China cymbals and flat ride cymbals will not fit.
General Features:
  • Holds as many as eight (8) cymbals, up to 24" in diameter
  • Four padded dividers for protection
  • Industrial strength pull out handle
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Stacks with SKB Roto-X drum cases
Specifications:
Exterior Hard
Built In Wheels or Casters Yes
Diameter 25.75 in 65.4 cm
Product Weight 15.66 lb 7.1 kg
Exterior Length 29.75 in 75.56 cm
Exterior Width 27 in 68.58 cm
Exterior Height 7.75 in 19.68 cm
Carton Length 31 in 78.74 cm
Carton Width 27.5 in 69.85 cm
Carton Height 8 in 20.32 cm